Wiemy dobrze, że życie potrafi nas zaskakiwać – czasami przychodzi moment, w którym decydujemy się na opuszczenie kraju. Za granicą nasi rodacy w większości rozpoczynają pracę w istniejących tam już firmach, najczęściej fabrykach, warsztatach i szeroko pojętych usługach.
Prowadzenie firmy za granicą
Każdy emigrant ma jednak możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, między innymi w Niemczech, gdzie od 2011 roku możemy swobodnie zakładać swoją firmę na takich samych zasadach, co mieszkańcy Niemiec – bez konieczności zameldowania na terenie kraju. Zasady prowadzenia działalności u naszych zachodnich sąsiadów są zbliżone do tych, które panują w Polsce. Należy zacząć od zarejestrowania swojej firmy, zdobycia numeru identyfikacji podatkowej i założenia konta bankowego. Koniecznym jest prowadzenie rachunkowości i systematyczne odprowadzanie podatków. Najistotniejszymi działaniami, jakie powinniśmy podjąć, są analizy potrzeb i możliwości, staranne oszacowanie całościowych kosztów przedsięwzięcia, przede wszystkim jednak trzeba zdecydować o formie prawnej naszej działalności. To, ile kosztuje prowadzenie swojej firmy w Niemczech zależy w dużej mierze od tego, czego potrzebujemy.
Możemy prowadzić działalność w formie przedstawicielstwa (czyli filii polskiej firmy na terenie Niemiec, która nie wymaga żadnych nakładów finansowych), samodzielnego oddziału, działalności na własny rachunek, spółki cywilnej, jawnej lub komandytowej czy też spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku prowadzenia swojej działalności u naszego zachodniego sąsiada również tam Polacy odprowadzają podatek dochodowy, uzyskanego za granicą dochodu nie trzeba jednak rozliczać w Polsce. Zasady te reguluje umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Ponadto przez pierwsze dwa lata jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku, jak i później jeżeli nie przekroczymy w ciągu roku progu podatkowego (ponad 8600 €). Kwota ta jest pomniejszona o koszty związane z prowadzoną działalnością. Co więcej, małe firmy nieprzekraczające rocznego dochodu 17 500 € są zwolnione z naliczania podatku VAT. Dla początkującego przedsiębiorcy zakładanie pierwszej działalności za granicą, jak i zapoznanie się z prawem odpisów podatkowych, może wydawać się skomplikowane, tym bardziej, że ulega ciągłym zmianom.
Początkowo warto oddać się w ręce doradcy podatkowego, który może zaoszczędzić nam niepotrzebnych kłopotów związanych z rozliczaniem się za granicą. Temat prowadzenia własnej firmy za granicą jest bardzo szeroki, chcąc zrobić to dobrze, musimy poświęcić mu trochę naszej cierpliwości.