dobre biuro rachunkowe

Oferta biura księgowego

Rachunkowość to dosyć zawiła dziedzina wiedzy, którą trudno jest ogarnąć i zrozumieć, szczególnie że przepisy się ciągle zmieniają i można je interpretować na różne sposoby. Nic więc dziwnego, że większość osób woli przekazać kwestie związane z księgowością do firmy zewnętrznej. Ten proces nazywa się outsourcingiem – wtedy to podwykonawca zajmuje się wykonaniem części zadań w firmie. Jak to działa?

Pomoc biura księgowego

 dobre biuro rachunkoweCo może oferować bardzo dobre biuro rachunkowe z Gdańska? Na pewno podstawą jest przygotowywanie umów. Są to umowy o pracę, umowy kupna-sprzedaży, czy umowy na wynajem lokalu. Umowa musi być tak sporządzona, by nie było żadnych niejasności i wszystkie dane było podane prawidłowo. Warto mieć zawsze wzór umowy, tak by nie trzeba było pisać wszystkiego od początku. Księgowy będzie zajmować się też rozliczeniami. Zwykle odbywają się one w cyklu miesięcznym i rocznym. Niektóre firmy robią też statystyki kwartalne by wiedzieć jak idzie sprzedaż. Podstawą do rozliczeń jest księga przychodów i rozchodów. Tam zawarte są wszystkie paragonu i faktury, widać ile pieniędzy i towarów zostało wydanych i ile przyszło/zostało zakupionych. Ważne są też rozliczenia związane z podatkiem VAT. Każdy towar czy usługa objęty jest jakimś VAT-em.

 dobre biuro rachunkoweMoże to być kilka, czy kilkanaście procent wartości towaru. W związku z czym podaje się na fakturze ceny netto, wartość podatku VAT oraz cenę brutto (netto+VAT, tyle płaci kupujący). VAT jest ważny też dlatego, że można uzyskać jego zwrot. Z tego korzystają przede wszystkim firmy budowlane, dzięki czemu mogą odzyskać część kosztów przeznaczonych na inwestycje. Księgowy może prowadzić też ewidencję ryczałtu, zajmować się umowami na pozyskiwanie dotacji, czy też obsługą kadrowo-płacową (głównie przygotowanie PIT-ów dla pracowników do rocznego rozliczenia). Warto zaznaczyć, że im większa firma tym więcej pracy ma księgowy. Chodzi tu nie tylko o ilość dokumentów jakie przechodzi przez jego ręce. Firmy robiące milionowe obroty czy niektóre spółki muszą być na pełnej księgowości. To bardzo zawiłe i skomplikowane zagadnienie, którym zajmuje się tylko wąski wycinek specjalistów od rachunkowości.

Jak zostało to pokazane dobry księgowy będzie miał w każdej firmie ręce pełne roboty. Zarówno na co dzień, jak i podczas zbliżających się terminów bilansów i rozliczeń będzie on musiał borykać się z wieloma problemami i stale się dokształcać. Zlecając obsługę księgową firmie zewnętrznej z pewnością każdy przedsiębiorca będzie zadowolony, bo odejdzie mu spora ilość pracy.