młotek sądowy

Jak założyć własną kancelarię adwokacką?

Bycie prawnikiem to marzenie wielu młodych ludzi obierających swój kierunek studiów. Jak powszechnie wiadomo – studia prawnicze nie należą do najłatwiejszych. Wymagają one dużego poświęcenia swojego życia osobistego, jak i czasu. Owe studia są magisterskie i trwają 5 lat, jednak po ich zakończeniu nie jest się w pełni prawnikiem. Po zakończonych należy odbyć aplikację, która zajmuje kolejne 3 lata, a następnie zdać końcowy egzamin. 

Czy kancelaria adwokacka to dobry pomysł?

tablica adwokackaWiele osób studiujących rezygnuje ze swoich marzeń dotyczących studiowania konkretnego kierunku. Inni natomiast, pomimo zakończonych studiów, nie są czynni zawodowo. Młodzi prawoznawcy nie mają łatwego zadania, nawet po ukończeniu stosownych praktyk i zaczerpnięcia adekwatnej wiedzy. Dużo osób nie jest w stanie działać pod taką dużą presja czasu i przełożonego, dlatego decyduje się na założenie własnej działalności, w której będą mogli samodzielnie świadczyć usługi i pomoc prawną. Aby założyć własną kancelarię trzeba mieć jak każdy prawnik stosowne uprawnienia oraz być wpisanym na listę adwokatów. Następnie, jak w przypadku większości działalności – należy wynająć bądź kupić biuro, w którym będzie świadczona pomoc prawna.

młotek sądowyKolejnym krokiem – aczkolwiek niekoniecznym – jest oficjalne założenie działalności gospodarczej. Niektórzy specjaliści, między innymi radcy prawni zajmujący się prawem rodzinnym lub cywilnym, nie muszą uruchamiać własnej firmy, jeżeli pracują we własnej kancelarii. Kancelaria adwokacka niewątpliwie potrzebuje dobrej lokalizacji. Można stwierdzić, że większość kancelarii umiejscowiona jest w pobliżu sądu, ponieważ właśnie tam najwięcej ludzi szuka pomocy prawnej. Należy jednak pamiętać, że trzeba zwrócić uwagę na to co proponuje konkurencja i jak dużo jej jest. Wiadome jest, że w większych miastach jest się ciężej wybić, dlatego młody prawnik musi zadbać o swój wizerunek, kreować swoją markę i stosować odpowiedni marketing prawniczy. Ważne jest, aby klienci korzystający z usług byli zadowoleni i świadczona dla nich pomoc prawna była naprawdę dobra. Dobrym rozwiązaniem jest również prowadzenie kancelarii zajmującej się wieloma przedsiębiorstwami, które w następnej kolejności mogą polecać to miejsce innym.

Decydując się na założenie własnej kancelarii adwokackiej trzeba zmierzyć się z wieloma trudnościami, które niewątpliwie będą miały miejsce na początku prowadzenia działalności. Należy zadbać o pozyskanie klientów oraz o odpowiednia ilość środków finansowych. Mimo iż inwestycja po pewnym czasie się zwróci – to trzeba dać swój wkład na początek.