pożyczka pod zastaw

Jak wygląda zaciąganie pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem nieruchomości, bardzo często wielu z nas rozważa możliwość skorzystania z rozwiązania jakim jest kredyt hipoteczny. Rozważając zaciągnięcie pożyczki w perspektywie kilkunastu lat często towarzyszy nam strach związany z trudnościami w spłacie. Aby zabezpieczyć interesy banku jak i klienta na wypadek problemów finansowych mamy możliwość skorzystania z tzw. „wakacji kredytowych”, czyli po prostu karencji.

Pożyczka pod zastaw zamiast kredytu

 pożyczka pod zastawCzasami ciężko nam jest zaplanować dwutygodniowy urlop lub plan pracy na kolejny tydzień, a tym bardziej problematyczne może być przygotowanie strategii finansowej dla budżetu domowego na najbliższych kilka lub kilkanaście lat. W momentach kryzysu i narastających problemów warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta finansowego. Jeżeli zastanawiamy się nad dodatkową formą finansowania atrakcyjna pożyczka pod zastaw w Radomiu może być dobrą alternatywą dla zwykłego kredytu gotówkowego. Składając wniosek o pożyczkę zabezpieczoną mamy możliwość wnioskowania do kwoty stanowiącej maksymalnie 60% wartości zabezpieczenia, a na nieruchomości przeznaczanej pod zastaw zazwyczaj ustanowiona zostaje hipoteka, która musi być wpisana w księdze wieczystej właściwej dla danego domu/ lokalu/ działki.

 pożyczka pod zastawW momencie, gdy spłata naszego kredytu dobiegnie końca, mamy prawo złożyć wniosek o wykreślenie ww. wzmianki w KW. Zabezpieczenie w formie obciążenia hipoteką nieruchomości może być dobrą formą „podreperowania” zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego łączna suma rat kredytów klienta nie powinna przekraczać więcej, niż 50% wysokości jego miesięcznych dochodów, więc w sytuacji, gdy samodzielnie nie jesteśmy w stanie udźwignąć jakiegoś zobowiązania kredytowego do wniosku możemy przystąpić np. z partnerem lub współmałżonkiem. Obciążenie nieruchomości zabezpieczeniem na poczet spłaty rat kredytu nie oznacza, że nasz dom lub mieszkanie staje się z automatu własnością instytucji finansowej, w której podpisujemy umowę pożyczki.

Jest to tylko gwarancja dla banku, że na wypadek, gdybyśmy zaniechali spłaty rat w terminie dana instytucja finansowa ma prawo zająć naszą nieruchomość i wystawić ją na sprzedaż w toku licytacji komorniczej, jednak do takich sytuacji na rynku dochodzi stosunkowo bardzo rzadko. Pamiętajmy, że jeżeli będziemy w sytuacji, gdy nie będziemy w stanie z jakiś powodów regularnie spłacać w danym momencie naszego zobowiązania możemy skorzystać z karencji w spłacie na maksymalny okres 3 miesięcy od daty złożenia wniosku.