Przedstawiciele firm, tak samo jak i reszta podatników, musi płacić podatki. Zwykle są to już naliczone kwoty do każdego towaru. Czasem zdarza się, że trzeba zakupić towary zza granicy. Polsce przedsiębiorcy najczęściej kupują w krajach Unii Europejskiej różne przedmioty i przy okazji płacą podatek, który wpływa do obcego budżetu państwa. Na szczęście, można ubiegać się o zapłacony na obcej ziemi VAT.
Odzyskiwanie podatku VAT z krajów Unii Europejskiej
Żeby odzyskać należne pieniądze trzeba spełnić kila wymogów. Przedstawiciel firmy musi płacić podatki w swojej ojczyźnie i nie być zwolniony z podatku od towarów i usług. Określa to dana Dyrektywa regulująca wszystkie warunki, które należy spełnić żeby uzyskać zapłacony VAT. Jeżeli chodzi o rodzaj działalności gospodarczej, którą trzeba prowadzić żeby uzyskać zwrot, może to być osoba fizyczna prowadząca swoją działalność gospodarczą, spółka cywilna, jawna lub komandytowa, a także spółka akcyjna i komandytowo-akcyjna. Oprócz wspomnianych zasad, należy pamiętać, że zakupione towary nie mogły być zwolnione z podatku VAT ani nie mogły być zakupione tylko do własnego użytku, a nie na potrzeby firmy. Przedsiębiorstwo nie może mieć też stałej siedziby ani też nie może handlować zakupionymi zza granicy towarami.
Należy też pamiętać, że tylko oryginalne i prawdziwe faktury są honorowane przy ubieganiu się o zwrot. Gwarantowany zwrot vat zapłaconego w ue nie będzie możliwy jeżeli firma będzie opierała się na faktura korygujących lub fakturach wystawionych przez nieistniejący podmiot. Co do samych towarów, można uzyskać zapłacony vat za sprzęt wyposażający firmę, paliwo, opłaty za przejazd autostradą lub postój na parkingu, usługi wynajmu i naprawy środków transportu, zakup części zamiennych, wydatki związane z naprawą maszyn, koszty podróży, opłaty ponoszone w związku z organizacją wyjazdu na różne konferencje i szkolenia oraz inne wydatki reprezentacyjne. Wniosek można wypełnić za pośrednictwem Internetu przez „e-deklaracje” i poprzez wysłanie uzupełnionego do urzędu, w którym rozlicza się VAT.
W porównaniu z innymi sprawami prawnymi, zwrot podatku zostawionego za granicą nie jest trudny. Praktycznie każda firma, która zapłaciła wraz z podatkiem za określone usługi lub rzeczy pieniądze może łatwo je odzyskać. Ważne, żeby wspierać swój kraj i nie ponosić kosztów wsparcia innych państw. Wymogi Ministerstwa Finansów nie są wygórowane, a wszelkie informacje wyjaśniające niezrozumiałe kruczki prawne są dobrze wytłumaczone w Internecie.