odszkodowanie za błąd lekarski

Jak uzyskać odszkodowanie za błąd lekarski?

Słyszeliśmy zapewne w telewizji o zaszyciu przez lekarza chusty lub narzędzi chirurgicznych w ciele pacjenta. Podczas zabiegów medycznych dochodzi również niekiedy do wycięcia niewłaściwego organu lub uszkodzenia narządów wewnętrznych. Takie sytuacje nie zdarzają się może często, ale prawdopodobnie kojarzymy takie przypadki.

Odszkodowanie za błąd lekarza

odszkodowanie za błąd lekarskiByć może spotkało to kogoś z naszej rodziny lub znajomych bądź dotknęło nawet nas? Takie sytuacje powodują niewątpliwie, że tracimy zaufanie do lekarzy jako ogółu. Zdarzenia takie noszą miano błędów lekarskich. Czym one są? Przyjmuje się, że błąd taki wynika z działania lub zaniechania lekarza podczas świadczenia przez niego usług medycznych. Wina lekarza nie musi być umyślna. Takie działanie lub zaniechanie narusza obowiązujące normy oraz standardy, jakich powinien przestrzegać ten specjalista i prowadzi do narażenia stanu zdrowia pacjenta na uszczerbek lub utraty życia. Co istotne, stan zdrowia nie musi się faktycznie pogorszyć, byśmy mogli mówić o błędzie lekarskim. Wracając do wcześniej wspominanego zaszycia ciał obcych w jamie brzusznej pacjenta – działanie to może nie powodować żadnych negatywnych konsekwencji dla jego stanu zdrowia. Samo uchybienie chirurga kwalifikuje się jednak do nazwania go błędem lekarskim.

odszkodowanie za błąd lekarskiW takim przypadku możemy dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Warto wcześniej udać się jednak do specjalisty, który doradzi nam, co powinniśmy zrobić. Istnieje wiele kancelarii adwokackich czy radcowskich, które specjalizują się właśnie w wywalczaniu odszkodowań na skutek błędów lekarskich. Dobrze jest zdecydować się na taką, która posiada duże doświadczenie i może się pochwalić wieloma wygranymi sprawami. Fachowiec po przeanalizowaniu dokumentów oszacuje realną maksymalną wysokość odszkodowania, o jakie możemy się ubiegać. Stwierdzi też jak duże jest prawdopodobieństwo sukcesu. Powinniśmy wiedzieć, że odszkodowanie za błąd lekarski powinno pokryć wszystkie rzeczywiście poniesione wydatki związane z jego konsekwencjami. Można zaliczyć do nich zakupione przez nas leki, środki jakie przeznaczyliśmy na wizyty u specjalistów czy rehabilitację.

Przed ostatecznym wyborem reprezentującej nas kancelarii powinniśmy spytać się członków rodziny oraz znajomych, czy nie znają godnego polecenia prawnika. Świetnym pomysłem będzie też porównanie specjalistów dzięki skorzystaniu z internetu. Należy zwrócić szczególną uwagę na komentarze i oceny byłych i obecnych klientów. Duża ilość pozytywnych rekomendacji powinna zachęcić nas do wyboru właśnie tego specjalisty.