Czym wyróżnia się dobry adwokat?

W życiu każdego człowieka przychodzą momenty mierzenia się z zagadnieniem prawa. Jest ono obecne niemal w każdej dziedzinie funkcjonowania społecznego. Począwszy od statutu szkoły, do której każdy uczęszcza na etapie zdobywania edukacji, a skończywszy na prawie pracy. Znajomość tego ostatniego pozwala uniknąć wielu pomyłek przy zatrudnieniu oraz podpisywaniu umów. W sprawach większej wagi, które wymagają udania się na salę sądową pomóc może doświadczony obrońca. Dobry adwokat pokieruje sprawę tak, by wyrok był jak najkorzystniejszy dla klienta.

Dobry adwokat – jak go poznać?

Adwokatem jest osoba, który posiada tytuł magistra prawa, a następnie po przebyciu całej ścieżki edukacji zdała pomyślnie egzamin zawodowy. Od radcy prawnego różni ją jednak to, że może reprezentować klienta na sali sądowej bez żadnych ograniczeń w jakiejkolwiek sprawie. Każdy z adwokatów posiada własną, odrębną specjalizację – np. prawo pracy lub dotyczące działalności. Jednak z praktycznego punktu widzenia może on prowadzić każdy rodzaj sprawy. Przed udaniem się do kancelarii po poradę należy jednak ściśle sprecyzować, o jaką kategorię spraw chodzi, by trafić do miejsca, w którym działają adwokaci doświadczeni w ich prowadzeniu.

Bardzo ważnym aspektem przy doborze właściwego prawnika jest fakt, że dany adwokat zobowiązany jest do przestrzegania Kodeksu Etyki. Oznacza to, że bez wiedzy i obrońcy, od którego zaciągnęło się porady, nie można korzystać z pomocy prawnej innego adwokata. Nie będzie on mógł także uczestniczyć w sprawie. Właśnie dlatego wyboru obrońcy warto dokonywać rozsądnie i w sposób przemyślany. Jeżeli poszukiwany jest na przykład najlepszy adwokat z Tarnowa, to warto rozejrzeć się na nim na lokalnych portalach i forach prawniczych. Większość kancelarii zatrudniających prawników posiada własne witryny internetowe, na których umieszczane są informacje dotyczące zakresu usług, dziedziny prawa, w której specjalizuje się dany obrońca, godzin jego pracy oraz danych do kontaktu. Ułatwia to zorganizowanie sobie pomocy prawnej w przypadku każdej sprawy.

Dobrego prawnika wyróżnia przede wszystkim otwartość na problemy drugiego człowieka, bezstronność, wysoka kultura osobista, kompetencje oraz rzetelność. Istotną kwestią jest także cierpliwość oraz umiejętność tłumaczenia skomplikowanych spraw prostym językiem, który dotrze do każdego klienta. Ważnym aspektem współpracy z adwokatem jest także terminowość – dobry prawnik dotrzymuje wszelkich ważnych terminów, pilnuje dat i godzin, nie przekłada umówionych spotkań i zawsze oddzwania w sytuacji, kiedy klient potrzebuje nagłej pomocy.