wycena gruntu

Co wpływa na cenę gruntu?

Zakup działki to ważna życiowa decyzja, bez względu na to, czy dotyczy ona budowy domu, firmy, czy założenia gospodarstwa rolnego. Zawsze trzeba mieć przygotowaną na taką ewentualność spory zapas gotówki, tak by kupić dobry grunt. Ile jednak trzeba na niego wydać? Od czego zależy wycena gruntu? Jak wybrać dobrą działkę?

Wycena różnych działek

wycena gruntu Warto jest wiedzieć takie rzeczy przez dokonaniem ostatecznego zakupu. Na pewno wiele zależy do tego jakiego typu jest to grunt. Zasada jest taka że grunty rolne zawsze są najtańsze, najdroższe są działki budowlane, a pośrodku są działki przemysłowe i inne pod zabudowę dla firm. Czasem jest możliwa zmiana kwalifikacji gruntu np. z rolnego na budowlany, jednak zawsze do podnosi koszty zakupu działki. Drugi czynnik od którego zależy wycena to położenie działki. Wycena gruntu w Warszawie zawsze będzie wyższa niż wycena działki w jednej z małych miejscowości. Ma to związek z różnymi czynnikami. Po pierwsze, wolnych działek w Warszawie jest niezwykle mało, a potencjalnych kupujących jest sporo. Po drugie, stolica to prestiżowa lokalizacja, w której każda firma chce mieć swoją siedzibę i do której wiele osób przyjeżdża w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy. Im lepsze położenie działki tym lepiej. Te w centrum, blisko prestiżowych osiedli czy ulic handlowych będą osiągały naprawdę kosmiczne ceny. Także wielkość działki ma znaczenie.

wycena gruntu Wiadomo, że działka o powierzchni trzech tysięcy metrów będzie droższa niż za mająca tysiąc metrów. Jednak już cena za jeden metr takiej działki będzie relatywnie mniejszy. Także w przypadku zakupów w sklepie zwykle jeśli kupuje się coś w zgrzewce czy w dużym opakowaniu to cena za sztukę/litr/kilogram jest niższy. Na cenę gruntu wpływa też jego jakość. Grunty na stabilnym podłożu, czy z czarnoziemem (w przypadku gruntów rolnych) będą droższe, niż re na gruntach piaszczystych, czy podmokłych. Warto zwracać uwagę na plany zagospodarowania terenu. Jeśli w okolicy znajdują się fabryki i magazynu, a działka ma typ budowlany to nie uzyska się za nią wysokiej ceny. Otoczenie jest nieciekawe, nikt raczej by nie chciał budować domu czy bloku w takiej okolicy. Jednak jeśli to byłaby działka przemysłowa to jej cena byłaby wysoka.

Jak widać jest wiele czynników odpowiadających za wycenę gruntu. Jego rodzaj, położenie, plan zagospodarowania terenu, czy lokalizacja względem innych obiektów ma ogromne znaczenie. Dobry rzeczoznawca z pewnością weźmie takie aspekty pod uwagę przy wykonaniu wyceny gruntu pod jakąkolwiek zabudowę lub działalność.

Dowiedz się więcej https://www.estimus.com.pl