program do fakturowania

Co warto wiedzieć o programach do fakturowania?

Faktura jest czymś powszechnym i stosuje się ją w prawie każdym przedsiębiorstwie. Jest ona związana z podatkiem VAT, a także obecnie uznanym prawem, dlatego ważne jest, żeby spełniała ona wszelkie wymogi i wpisywała się w normy. Dlatego tak wiele firm szuka odpowiedniego programu do fakturowania, który będzie mógł sprostać nawet najwyższym wymaganiom.

Dobry program do faktur

program do fakturowaniaPrzez fakturę rozumie się dokument sprzedaży. Potwierdza on pewną transakcję, jaka zachodzi pomiędzy stronami. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj dokumentu może być w formie elektronicznej i wtedy ma się do czynienia z tzw. e-fakturą, jak również papierowej. Dokument ten przyczynia się do powstania obowiązku podatkowego. Przy fakturze często widnieje dopisek: VAT. Jest to związane z podatkiem VAT, który podlega określonym przepisom. Jeśli natomiast chodzi o samą fakturę, to nie musi być ona określana “fakturą VAT”, ponieważ wystarczy jedynie “faktura”. Dokument ten powinien być przygotowany w dwóch egzemplarzach i w tym przypadku nie ma się do czynienia z jej oryginałem lub kopią. Warto zaznaczyć, że aby faktura była określana “fakturą”, to musi ona zawierać niektóre niezbędne elementy. Są one określone przez Ustawę o podatku od towarów i usług – w konsekwencji oznacza to, że niespełnienie tych warunków może wiązać się ze skutkami prawnymi. Faktura powinna więc zawierać numer i datę wystawienia, specyfikację przedmiotu transakcji, a także dane do rozliczenia obowiązujących podatków i podpisy stron.

program do fakturowaniaIstnieje wiele programów do faktur, ale w obecnych czasach najlepszy będzie taki, do którego ma się dostęp online, a więc: jaki program do fakturowania dla małej firmy wybrać? Przede wszystkim taki, z którego łatwo i szybko korzysta się w dowolnym miejscu z dowolnego urządzenia. Poza tym powinien być on niezawodny i przede wszystkim bezpieczny – wiąże się to z bezpieczeństwem danych. Program do faktur powinien móc sprawnie działać nie tylko na komputerze, ale również na telefonie, czy tablecie, a właściwie na każdym urządzeniu, które ma dostęp do internetu. Warto przy tym zaznaczyć, że istnieją również darmowe programy do faktur, jednakże w ich przypadku możliwość wystawienia większej ilości faktur jest ograniczona. Ważne jest również to, żeby program ten nie był skomplikowany – powinien być przejrzysty i nie sprawiać problemów w trakcie wystawiania faktury.

Nie jest w końcu wskazane, żeby program ten utrudniał wystawienie dokumentu sprzedaży. Jak da się zauważyć, program do faktur powinien być przede wszystkim łatwy w obsłudze i charakteryzować się szybkim przyswajaniem danych, jak i zabezpieczać je przed jakimkolwiek wyciekiem. Szybko i skutecznie wystawiona faktura świadczy również o samej firmie.